Farklı Çocuk İşitme Cihazları Türleri Nelerdir?

Birkaç farklı türde işitme cihazı vardır. Bebekler ve çocuklar için en yaygın işitme cihazı, kulak arkası kancalar (BTE’ler)’dır. BTE işitme cihazları, kulaklarınıza özel şekle sahip olan kulaklıklara kulaklarınıza sesler gönderir. Bu özel kulaklıklar kulak kalıpları olarak adlandırılır. Kulaklıklar, çocukların kulakları büyüdükçe tekrar oluşturulmalıdır. Bebekler ve küçük çocuklar hızla büyüdükleri için yılda üç ila dört (bazen daha fazla) kulak kalıplı sete ihtiyaç duyarlar. Kulak kalıpları düzgün şekilde oturmazsa, kulaklardan ses sızabilir. Ardından, işitme yardımcıları o kadar yararlı değildir ve “ıslık çatlak” bir ses çıkarabilirler.

Bazı çocuklar, kulaklarınızda oturan işitme cihazları (ITE) giyerler. ITE işitme cihazları sert plastikten yapılmıştır ve bir çocuğun kulağına uyacak şekilde şekillendirilmiştir. Bu özel şekillendirme, BTE işitme cihazlarına takılan özel kulak kalıplarına benzer. Çocukların kulakları hızlı bir şekilde büyüdüğünden, ITE işitme cihazları popüler bir seçenek değildir; çünkü bir çocuğun yeniden yapılandırılması için işitme cihazlarını sık sık uzaktan göndermesi gerekecektir. ITE’ler de popüler değildir çünkü bir çocuk başını çarparak ve işitme cihazını keserse, sert plastik yaralanma riskini arttırır. BTE’ler daha popüler olma eğilimindedir çünkü özel kulak kalıpları bir çocuk büyüdükçe kolayca değiştirilebilir. Bu, çocuğun elinden gelenin en iyisini duyması için sürekli bir yeteneğe sahip olmasını sağlar.

İşitme cihazları farklı boyutlarda gelir. Örneğin, kulak arkası işitme cihazları, küçük bir ataş pilinin uzunluğundan AA pile kadar uzanır. İşitme cihazı boyutu, bir çocuğun kulağının yaşına veya boyutuna dayanmaz. Bunun yerine, boyut, bir çocuğun ne kadar işitme kaybına bağlı olarak seçilir. Daha fazla işitme kaybına sahip çocuklar, daha büyük olma eğiliminde olan daha güçlü işitme cihazlarına ihtiyaç duyar.

Yazar :

ARADIĞINIZI YAZIP ENTER TUŞUNA BASINIZ