Sık Sorulanlar

SIK SORULANLAR

Kulak arkası işitme cihazları küçük çocuklar için en iyi işitme cihazlarıdır. Bebeğinizin işitme kaybına bağlı olarak, çocuklarınızın gençlik döneminde işitme cihazlarının stilini değiştirmek uygun olabilir.
İşitme cihazları işitme kaybını tedavi etmez. Çocuğunuzda işitme kaybı varsa ve işitme kaybı cerrahi müdahale ile iyileştirilemiyorsa işitme cihazları önerilebilir. İşitme cihazlarının önerilmesi halinde, çocuğunuz işitme, konuşma ve dil gelişiminde ve dünyanın diğer önemli seslerinde onlara yardımcı olacak birçok fayda görecekleri için hayatlarının sonuna dek işitme cihazlarını takmak isteyecektir.
Çocuğunuzun konuşma ve dil becerilerinin gelişmesini istiyorsanız, bebeğinizin sese kesintisiz maruz kalması gerekir. Bebeğiniz uyandığı andan gece yatağa gidene kadar işitme cihazlarını takmalıdır. Bazı bebekler kısa uyku zamanlarında da işitme cihazlarını takmayı tercih eder.
Cihazların yerinde kalmasına veya kaybolmalarının engellenmesine yardımcı olacak birçok teknik mevcuttur. Bunlar arasında hipoalerjenik çift taraflı bant, huggie işitme cihazları ve critter clips yer almaktadır. Bebeğiniz işitme cihazlarını çıkarırsa cihazları kulaklarına sıkıca oturtun. Bebeğiniz ‘öfkelenirse’ tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin. Amaç, bebeğinize işitme cihazlarını takarken dinlemeyi ve yeni sesleri algılamayı öğretmektir. İşitme cihazları düzgün bir şekilde oturdukları sürece çocukların çoğu olmadıkları takdirde kendilerini eksik hissedeceklerinden dolayı gün boyunca cihazları takmak isteyecektir. Çocuğunuz işitme cihazını sürekli olarak çıkarıyorsa herhangi bir kulak enfeksiyonu ya da küçük bir fitting sorunu olup olmadığını kontrol etmek için odyolog tarafından muayene önerilir.
Bebeğiniz işitme cihazı pilini yanlışlıkla yutarsa derhal hastaneyi arayın.
Bebekler çok küçükken kulaklarının boyutu hızla değişir. Kulak kalıplarının her ay veya her birkaç ayda bir değiştirilmesi gerekebilir. Bebeğinizin yaşı ilerledikçe her bir kulak kalıbının dayanma süresi daha da uzar. İleri yaştaki çocuklar yalnızca yılda bir kez yeni kulak kalıbına ihtiyaç duyabilir.
Temizliğe ihtiyacı olup olmadığını görmek için kulak kalıbını her gün kontrol etmelisiniz. Temel adımlar arasında kulak kalıbının işitme cihazından çıkarılması ve tekrar işitme cihazına takmadan önce temizlenmesi ve kurulanması yer almaktadır. Kalıp her hafta veya her iki haftada bir işitme cihazından çıkarılmalı ve temizlenmelidir. İşitme cihazı ve kulak kalıbı her gün silinmelidir. İşitme cihazına zarar verebileceği için işitme cihazının ıslatılmaması önemlidir.
En iyisi odyolog veya çocuğunuzun doktoru ile görüşmektir. Farklı ülkelerde farklı yasalar ve prosedürler mevcuttur.
İşitsel uyarımın mümkün olan en kısa sürede sağlanması oldukça önemlidir. Odyoloğunuz, çocuğunuzun işitme kaybının türü, derecesi ve şekli için bir işitme cihazının sahip olması gereken “özellikleri” bilmektedir. Odyoloğunuz, çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak seçenekleri sizinle tartışacaktır.

CMR İŞİTME MERKEZİ İLETİŞİM HATTI

Tüm sorularınız ve Randevu talepleriniz için bizi aramanız yeterli.
SORUNUZ MU VAR?

Aklınıza gelen tüm sorular için lütfen bizi arayınız. Uzmanlarımız tüm sorularınıza cevap verecekler. AKlınıza takılan hiç bir şey kalmasın..

RANDEVU ALIN

Randevu almak için hemen bizi arayınız. Operatör arkadaşlarımız ile en uygun zamanı kararlaştırın.

ARADIĞINIZI YAZIP ENTER TUŞUNA BASINIZ